HUSZÁR, HUNOR...
2012.10.25. 03:55
Valószínűleg nagy fába vágom mostan a fejszémet. Több helyről is lehetett hallani, hogy a katasztrófavédelem milyen nagy átszervezéseken megy át. (természetesen csak azok hallják, akik arra fogékonyak, aki esetleg odafigyel az ilyen dolgokra, akiket nem érdekel ez a téma az úgy is csak sipárogni fog, ha történik valami, oszt kész). Ez lesz az első hosszabb cikk ebben a blogban.
ELÖLJÁRÓBAN: szeretném leszögezni, hogy a cikk célja általános információkat közölni, úgy, hogy az többé-kevésbé fogyasztható tartalommal rendelkezzen minden érdeklődő számára, legyen az civil vagy hivatásos. Ezért több helyen egyszerűsíteni szándékozok, amit csak lehet, de azért igyekszem objektív maradni. Ergo NEM hiányzik semmiféle rosszindulatú megjegyzés, de természetesen javaslatot mindenki tehet - az ésszerűség határain belül.
Magyarországon - ahogy a világ számos más országában - kétféle mentőszervezet létezik: a hivatásos és az önkéntes. A hivatásos oldallal általában nincs gond, jól szabályozottan tevékenykednek, megfelelő irányítással és szervezettséggel. Az érem másik oldalán az önkéntes mentőszervezetek állnak, melyeknél általában pont a hivatásosoknál előbb felsorolt pozitívumok részben vagy teljes egészében hiányoznak. Amit szerencsés esetben a hivatásosoknál több lelkesedéssel igyekeznek pótolni. :)
Az önkéntesek előtt kettő út áll: vagy együttműködnek a hivatásos szervezetekkel vagy nem, és saját szakállukra állnak neki dolgozni. Abban az esetben, amikor nem működnek együtt, sokszor pont ott dolgoztak, ahol nem volt rájuk szükség netán több sajtós volt mint mentőerő...ezek a csapatok általában nincsenek jóban a hivatásos szervekkel. Talán nem kell részletezni, hogy miért.
Hamar rájöttek állami részről, hogy az önkéntesek okos koordinálásával drága erőforrásokat lehet megspórolni. A következő (nagyon logikus) lépésként az állami szervek elkezdték felvenni a kapcsolatot a kiválasztott önkéntes szervezetekkel. Együttműködési megállapodás, stb.
Ezekkel az alapokkal rendelkeztünk idáig. Az elmúlt 2-3 évben indult el egy megújulási folyamat, melynek eredményeképpen létrejött a HUSZÁR (HUSAR) és a HUNOR mentőegység. A HUNOR (Hungarian National Organisation For Rescue Services) a BM OKF égisze alatt megalakuló csak és kizárólag hivatásos állományból alakuló mentőszervezet. "A csapat alkalmas lesz a bekövetkezett veszélyhelyzetek, katasztrófák során jelentkező speciális mentési feladatok ellátására, az elsőként beavatkozók megerősítésére. Magyarországon a HUNOR a hivatásos katasztrófavédelemi szerv központi, külföldön pedig Magyarország hivatalos katasztrófavédelmi mentőcsapataként végzi majd tevékenységét. Működését Budapesten három órán belül, vidéken 8 órán belül, külföldön pedig 48 órán belül képes lesz megkezdeni. A HUNOR hivatásos mentőszervezet szakfeladata a romok alatt rekedt áldozatok keresése, mentése, szükség szerint elsősegélynyújtás. Földrengés sújtotta területen magától értetődő feladat a műszaki mentés, áldozatok kiemelése, túlélési esélyeik biztosítása. A tervek szerint a Hunor Mentőszervezet több mint kétszáz fős lesz."(1). A HUNOR-ba bekerülés csak a testileg-lelkileg legjobban felkészült emberek számára lehetséges, úgy gondolom kiváltság lehet közöttük szolgálni.
A HUNOR a tervek szerint a heavy, míg a HUSAR a medium, azaz a közepes nemzetközi besorolást igyekszik elérni.
Ami a hivatásos állomány számára a HUNOR, az az önkénteseknek (civileknek) a HUSAR (ejtsd: huszár). A HUSAR szintén mozaikszó, emlékeim szerint a Hungarian Search and Rescue-ból jött, de ha valaki jobban tudja, akkor a megoldásokat várom :) "A HUSZÁR közepes kutató-mentő csapat, amelyet önkéntes különleges kutató-mentő egységek alkotnak. A HUSZÁR csapat vezetését és irányítását nemzetközi bevetés esetén a BM OKF végzi, a csapat a riasztást is az OKF-től kapja.(...)Központi rendeltetésű mentőszervezet az ország veszélyeztetettségének megfelelően létrehozott, a hazai és a nemzetközi segítségnyújtásban bevethető szervezet. Létszáma: 103 fő, azaz a vezetés 7 fő és 3 váltásban önkéntes mentőegység 3*32 fő.
Ezenkívül vannak még a területi (szintén katved. ig. által felügyelt) mentőszervezetek és teljesen önkéntes mentőszervezetek is.
Nagyságrendileg:
Területi szervezetek: 9 szervezet / 928 fő
Önkéntes mentőszervezetek: 63 szervezet / 1000 fő(2.)
(becsült adatok)
Bővebb információk:
HUNOR:
http://www.katasztrofavedelem.hu/index2.php?pageid=polgarivedelem_hunor
HUSZÁR:
http://www.katasztrofavedelem.hu/index2.php?pageid=polgarivedelem_huszar
Források:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.